Menu
Sepetim

Ahşap ve Pamuk Fitiller

Ahşap ve Pamuk Fitiller
Dünyada son beş yıldır yaygınlaşan ahşap fitiller ana olarak iki sınıfta piyasaya sunulmakta. Düz (Flat) fitiller ve Güçlendirilmiş (Booster) fitiller. Genel olarak kalınlıkları (0.5 – 1 mm) ve enleri ile (9.5 -19 mm) karakterize edilirler. Hafif ve güçlü çıtırtılı yanışlı olarak da ikiye ayrılırlar.

Düz Fitillerin, parafin ve parafin karışımlı waxlar ile palm ve coconut wax karışımlı mumlarda en iyi performansı gösterdikleri raporlanmakta. Soya, ayçiçeği gibi doğal bitkisel mumlarda ise düz fitillerin ortasına boydan boya 5 mm kalınlığında bir ikinci ahşap çıtanın yapıştırılması ile oluşan Booster tipi fitillerin kullanılması gerekiyor.

Eğer soya mumlarda 0.5mm düz fitiller kullanılmak istenirse iki adet fitilin sırt sırta gelecek şekilde metal sehpaya tutturulmasıyla 1mm lik kalınlığa ulaşan ve bir anlamda booster haline gelmiş biçimiyle kullanılması gerekir. Ya da iki fitil yan yana konarak daha geniş bir satıh elde edilmelidir. Aksi halde soya mum için yeterli ısıya ulaşılamayacaktır. Bu durum maliyetin ikiye katlanması anlamındadır.

Absorber, Amerikan Wooden Wick’ten biraz farklı bir üretim tarzı benimsemiştir. Kullanılan ağaç cinsi ve kalınlığı değiştirilerek Düz ve Booster tiplerinin bir sentezine ulaşılmıştır. Tüm wax tiplerinde kullanılabilen Absorberr ahşap fitillerinde, mum kabınızın çapına, kullandığınız wax ve esansa göre fitilin enini seçmeniz gerekmektedir. Mumculukta hemen her şey deneme yanılma yöntemiyle belirlenir. Öyle bir tablo olsun ki ihtiva ettiği değerler her soya waxı ve esans için geçerli olsun. Maalesef, böyle bir mucizevi tablo yok. Her kim ki size böyle fix değerler vermeye kalkarsa biliniz ki yanlış bilgi vermektedir.

Wooden Wick gibi Absorberr’da kendi ürettiği fitiller için bir tablo yayınlamaktadır. Bu tablo, bitkisel waxlarla yapılan mumlar için tavsiye niteliği taşıyan referans değerlerdir. Bu değerler, “Superior CocoSoy Wax 802 blended with Coconut & Soy” waxı ve kendi esansları ile mum yaparken hangi tip ahşap fitili kullandığının bilgisini verir. Mum kabınızın çapına göre fitilin tipini seçer ve denemeye alırsınız. Eğer 2-2.5 saaatlik dilim içinde tüm mum yüzeyiniz tamamen eriyebilmişse o fitil doğrudur. Aksi halde bir alt ya da üst numaralı fitili kullanmalısınız. Absorberr ahşap fitilleri standart olarak 10 cm uzunluğa ve 1.2mm kalınlığa sahip olup çıtırtı gücü 3-4/5 (soya gibi natural waxlarla) ve 4-5/5 (parafin gibi non-natural waxlarla) olmaktadır. Tamamen yerli ağaçlarımız kullanılarak üretilmiştir. Şömine çıtırtısını mum yaktığınız mekana taşır. Çıtırtı ses gücü aynı zamanda kullanılan esans çeşidine ve mumdaki esans oranına göre değişir. Örneğin esans oranındaki yükseliş çıtırtı sesini azaltabilir.


PAMUK FİTİLLER: Piyasada çoklukla FLAT tip, ecru renkli mum fitillerini bulacaksınız. Biz ancak başka çaremiz kalmamışsa bu tipleri kullanırız. Ana neden bu tiplerin yüksek oranda "mushrooming' yapmaya çok meyilli olmasıdır. 

Mushrooming (Fitil ucunda karbondan mantar şeklinde baş oluşumu):


Bunun mutlaka sık sık temizlenmesi gerekir. Temizlerken muma karbon parçacıkları düşmesi de çok muhtemeldir ve mumun yüzeyinin kararmasına sebebiyet verir.

Bizim kullandığımız B tipi yuvarlak mum fitilleri saf pamuktan (penye ya da merserize pamuk) yapılmaktadır. Mushrooming yok denecek kadar azdır. Yanma görüntüsü büyük çoklukla aşağıdaki 

gibidir.


       Ahşap Fitil Sehpaları paslanmaz çelikten üretilmiştir. Siparişinize 100 adet çelik sehpa ve beraberinde şerit halinde kesilmiş çift taraflı yapışkan özel bant yollanacaktır. YÜKSEKLİK : 10 mm  TABANI : 5 x 13 mm  MALZEME : Paslanmaz Çelik &n..
199,90TL Vergiler Hariç:169,41TL
       Ahşap Fitil Sehpaları paslanmaz çelikten üretilmiştir. Siparişinize 100 adet çelik sehpa ve beraberinde şerit halinde kesilmiş çift taraflı yapışkan özel bant yollanacaktır. YÜKSEKLİK : 12 mm  TABANI : 7 x 15 mm  MALZEME : Paslanmaz Çelik &n..
199,90TL Vergiler Hariç:169,41TL
        Ahşap Fitiller %100 ülkemiz ağaçlarından üretilmektedir.  BOY : 10 cm  KALINLIK : 1.2 mm  (piyasada satılan ahşap fitillerin çok büyük çoğunluğu kağıt misali incecik 0.5 mm dir)  BAŞLANGIÇ SETİDİR. HER ÖLÇÜ FİTİLDEN 10 AR ..
290,00TL Vergiler Hariç:245,76TL
        Ahşap Fitiller %100 ülkemiz ağaçlarından üretilmektedir.  BOY : 10 cm  KALINLIK : 1.2 mm  (piyasada satılan ahşap fitillerin çok büyük çoğunluğu kağıt misali incecik 0.5 mm dir)  EN : 7mm den 25mm ye kadar 7 farklı endedir..
240,00TL Vergiler Hariç:203,39TL
        Ahşap Fitiller %100 ülkemiz ağaçlarından üretilmektedir.  BOY : 10 cm  KALINLIK : 1.2 mm  (piyasada satılan ahşap fitillerin çok büyük çoğunluğu kağıt misali incecik 0.5 mm dir)  EN : 7mm den 25mm ye kadar 7 farklı endedir..
70,00TL Vergiler Hariç:59,32TL
        Ahşap Fitiller %100 ülkemiz ağaçlarından üretilmektedir.  BOY : 10 cm  KALINLIK : 1.2 mm  (piyasada satılan ahşap fitillerin çok büyük çoğunluğu kağıt misali incecik 0.5 mm dir)  EN : 7mm den 25mm ye kadar 7 farklı endedir..
300,00TL Vergiler Hariç:254,24TL
 Dünyanın ilk, kalıp mumlar için hazırlanmış özel kesim ahşap fitillerini üretip satışa sunmaktan son derece gururluyuz. Artık şömine çıtırtısını kalıp mumlarınıza da taşıyabileceksiniz. Bu siparişiniz bir başlangıç seti içindir.  P ve M Serilerinde 16 farklı endeki f..
220,00TL Vergiler Hariç:186,44TL
 BAŞLANGIÇ SETİDİR. HER ÖLÇÜ FİTİLDEN 10 AR ADET, TOPLAM 40 SAF PAMUK FİTİL YOLLANACAKTIR. .  BOY : 10 cm  NUMARA : B200, B250, B350, B500 olmak üzere 4 farklı numaradır.  Waxlanmıştır (*), kullanıma hazırdır.  METAL ÇIT ÇIT : 15mm çapında 40 adet metal ..
130,00TL Vergiler Hariç:110,17TL
SEÇTİĞİNİZ ÖLÇÜ, SEÇTİĞİNİZ ADET, SAF PAMUK WAXLANMIŞ MUM FİTİLİ YOLLANACAKTIR. .  BOY : 10 cm  NUMARA : B200, B250 olmak üzere 2 farklı numaradır.  Waxlanmıştır (*), kullanıma hazırdır.  METAL ÇIT ÇIT : 15mm çapında seçtiğiniz adette metal çıt çıt birlikte yollan..
87,50TL Vergiler Hariç:74,15TL
SEÇTİĞİNİZ ÖLÇÜ, SEÇTİĞİNİZ ADET, SAF PAMUK WAXLANMIŞ MUM FİTİLİ YOLLANACAKTIR. .  BOY : 10 cm  NUMARA : B350, B500 olmak üzere 2 farklı numaradır.  Waxlanmıştır (*), kullanıma hazırdır.  METAL ÇIT ÇIT : 15mm çapında seçtiğiniz adette metal çıt çıt birlikte yollan..
100,00TL Vergiler Hariç:84,75TL
Pamuk fitillerin dik biçimde durmasını sağlayan çok pratik bir aparattır. Kullanımı son derece basittir. Tekli fitillerde olduğu gibi 2 li , 3 lü , 4 lü fitillerde de  büyük bir rahatlık sağlar. Bir set iki parçadan oluşur. Biri 10.5-11 cm diğeri 13-13.5 cm  uzunluğundadır. Siparişini..
80,00TL Vergiler Hariç:67,80TL
Gösterilen: 1 ile 11 arası, toplam: 11 (1 Sayfa)