Menu
Your Cart

Absorberr'in Doğuşu


Absorberr ‘ın kuruluş hikayesi  2019 baharında  alınan bir oda kokusu ile başlar. Mimoza kokusuydu. Kutunun üzerinde de 2-3 ay dayanır diye yazıyordu. On gün sürmedi bitmesi. Yiğidi öldür , hakkını yeme. Kokusu güzeldi. Aynı markadan bir başka koku aldım. On beş gün zor dayandı. Ucuz etin yahnisi işte bu kadar olur deyip  bilindik bir markaya yöneldim. Çabucak bitmedi  ama bu kez de şişeye burnumu dayamazsam kokuyu almak mümkün olmuyordu. Bir başkasına geçtim.. derken bir diğerine.. olmadı bir diğeri daha.. istediğim gibi bir oda kokusunun olmaması mümkün müydü? Çok mu şey istiyordum?

·         Banyoma, soyunma ya da çalışma odama her girişimde mis gibi  kokusuyla karşılasın,

·         Dekoratif zarif bir görüntüsü olsun, iki üç haftada bitmesin lütfen,

·         Bir de makul bir fiatı olsun.

Sanırım üç aşağı beş yukarı hepimizin istediği bunlar olsa gerek…
Bir umut , bir gayret deyip..Amazon’dan iki yabancı koku aldım. Bir hayal kırıklığı daha… Kutularına ve şişelerine diyecek bir şey yoktu doğrusu… Tasarım işini biliyor bu arkadaşlar vesselam.
İnadım inat deyip yenilerini almaya devam edeceğim ama , bu namertler de 3 kuruş  değil ki.. Sanırsınız oda kokusu değil mücevher alıyoruz..

Yok böyle olmayacak deyip evde kendim yapmaya karar verdim. Önce bizim yerli You Tuber’ları izledim. Aman da ne kolaymış meğer; al Johnson bebe yağını ya da tatlı badem yağını (yahu ayçiçeği yağı bile olur diyen vardı), üstüne de az biraz alkol (evdeki en ucuz votka bile olurmuş) salla şişeni.. ohh taşıyıcı yağ denilen nesne hazır durumda; koy içine 15-20 damla esansiyel yağ , tamamdır.  Efendim içine de tahta çubuklar koyacakmışız, hani ucu sivri, şiş yapmak için çubuklar var ya marketlerde satılan,  sivri kısımlarını kesip daldıracakmışız sıvımızın içine..  Hele bir de “bambu” olursa şahane olurmuş.

Bu DIY (Do It Yourself) videolarını çeken anlı şanlı you – tuber’larımızdan biri, Allah rızası için, şu videolarını çekmeden önce bir defa olsun yapıp denediler mi acaba? Söylediklerinin hangi birini düzelteyim ? Bambudan “reed diffuser” çubuğu yaptılar ya vallahi bravo. Bütün Türkiye , sayelerinde  Bambu Oda Kokusu demeye başladı.


Öğrenecekler bir gün elbet:

O çubuklar bambu değil “rattan”. Bu bir…
Aktardan alınma  5-10 TL’lik esansiyel yağların 20-30 damlasıyla kokuyu alabilmek için burnunuzu şişeden çıkarmamanız gerekir. Bu iki…

Votkaların alkol dereceleri %40 , oda kokusu yapımında kullanacaksanız eğer %95-96 lık saf alkol olmalı; o votka ile olsa olsa kokteyl yapılır oda kokusu değil. Bu üç…

O koydukları bilmem kaç damla esansiyel yağ, taşıyıcı yağ denilen sıvı ile iyi karışmaz altta ayrı bir tabaka yaratır; sallarsınız karışsın diye boz bulanık bir sıvı oluşur; homojen bir sıvı elde edemezsiniz. Bu dört…

Bu saçma sapan bilgiler aynen yabancılarda da var. Video çekmek ya da blog yazmak için bilip bilmeden ahkam kesmekte birbiriyle yarışıyorlar maşallah. Burada kısa bir parantez açmama izin verin lütfen. Takip ettiğim, keyifle okuyup izlediğim çok sayıda Blog sahibi veya You-Tuber  var; benim bahse konu ettiklerim oda kokusu örneğinde olduğu gibi ipe sapa gelmez bilgileri yalnızca  yazmış olmak için yazıp çizenler...

İşte Absorberr tam da bu noktada aklımı kurcalamaya başladı. Koku dünyasına ilk adımlarımı atıyordum. Bu işi hakkıyla yapanların sayısı zaten çok az. Bunların da bir kısmına fiyatlar nedeniyle ulaşmak pek olası değil. Alın teriyle kazanılan paranın girdiği evlerin de mis gibi kokmaya hakkı yok mu? deyip Absorberr’ı kurmaya karar verdim. Marka değeri üst seviyelerde olanların sunduğu kaliteden zerre ödün vermeden ama makul bir fiyat seviyesiyle piyasada yerini almalıydı Absorberr. Kaliteden bahsederken yalnızca kullanılan malzemelerden bahsetmiyorum. Konsept olarak da farklı olmalıydı ; sıradan kokular değil , ana olarak  “niche”  diye adlandırılan üst segment kokuları aratmayan bir anlayışı benimsemeliydi. Daha anlaşılır bir dille söylemeye çalışırsam Absorberr’da şunları görmememiz lazım: Okyanus dalgaları esintisi, Sabunun beyaz hali, Pembe rüyalar, Vadideki Zambak, vs vs … Bu tür kokuları sevmediğim, önemsemediğimden değil ama kozmetik ürünlerde bunlar o kadar çok kullanılıyor ki: şampuanından, duş jeline; sabunundan, temizlik toniğine çok sayıda üründe zaten yeteri kadar karşımıza çıkıyorlar. Biz, özel ve farklı harika kokulara imza atma uğraşısında olacağız. Başlangıcımız oda kokuları olsa da aynı koku serisinin mumlarını, çamaşır ve oda spreylerini, şampuan ve duş jellerini de ürün gamımız içinde bulunduracağız; zamanla elbette.

Bir şey daha var, çok önemli. Koku duyusu muhteşem bir duygu. Ama… çok kişisel (İngilizce deyişle “very personal”).  Bu nedenle bana muhteşem gelen koku size sıradan, hatta kötü gelebilir. Hiç sevmeyebilirsiniz.  Ama “emek verilerek, ciddiyetle hazırlanmış bir kokuya “çok kötü bir koku” demek, onu üreten, emek veren onca kişiye haksızlık olur diye düşünürüm. Bence doğrusu “bu koku bana hitap etmiyor; benim için iyi bir koku değil” tarzında olmalı. Sizce?

Bu nedenle aslına bakarsanız internetten satın alınan her koku bir risk içerir. Para kolay kazanılmıyor. Absorberr olarak bu riski minimize etmek düşüncesiyle internet üzerinden alım yapan arkadaşlarımıza bir sonraki seçimlerinde yardımcı olmak için çözümler üretmeye de çaba gösteriyor olacağız. Bir olasılık her kutuya diğer kokulardan bir iki tane tester koymak olabilir. Aklınıza gelen çözümler varsa ve bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz.


Bölüm II de Absorberr’ın çalışma prensipleri ve kokuların hazırlanışlarını bulacaksınız.

Sevgiyle kalın ve sağlıcakla,

Levent Türkkan


Çerez Politikası
Gezinme deneyiminizi ve sitemizin işlevselliğini iyileştirmek ve güvenliğiniz için tanımlama bilgileri ve diğer benzer teknolojileri kullanıyoruz, konu ile ilgili olarak Çerez Politikamızı Okumak İçin Tıklayın.