Oda kokusu seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Her koku her mekanda kullanılır mı?

Absorberr internetten koku seçmeyi nasıl kolaylaştırıyor?

Geliniz bu yazımızda başlıktaki soruların cevabını verelim ve internetten oda kokusu seçmenin püf noktalarını inceleyelim. Öncelikle oda kokularının kokuyu yayma prensibi ile bizim kokuyu algılamamız nasıl gerçekleşiyor onu anlamaya çalışalım. İlk blog yazımızda fiber koku çubuklarının kokuyu nasıl yaydıklarını görmüştük. Şimdi bir adım daha ileriye gidelim ve biz kokuyu nasıl algılıyoruz ona bakalım:

Fiber çubuklar, koku sıvısını kapilarite sayesinde içlerine çektikten sonra yavaş yavaş bünyelerindeki koku moleküllerini havaya bırakmaya başlarlar. Bu moleküller havada uçuşarak bulunduğu mekanı doldurmaya gayret eder. Kokunun densitesi ile kullanılan solventin çeşidine ve bulundukları mekanın hacmine  bağlı olarak bu işlem 5-6 saat ile bir gün kadar sürebilir.

Mekan büyüklüğü ve oda kokusu ilişkisi

Yukarıdaki paragraf, bir oda kokusunun seçilmesi için gerekli kriterlerin ana merkezini teşkil ediyor:

Seçilecek olan oda kokusu, kullanacağınız mekanın hacmini koku molekülleriyle doldurabilecek kapasitede olmalıdır.

  • Mekan gereğinden büyükse koku moleküllerinin mekanı doldurması kolay kolay bitmez ve kokuyu alamayız o ortamda. Belki ancak şişenin yakınlarına gelince bölgesel alırız kokuyu.

  • Mekan çok küçükse bu sefer de kokunun yoğunluğundan rahatsız olabiliriz.

  • O nedenle üreticinin koku – mekan büyüklüğü hakkındaki uyarılarını dikkatle okumalıyız. Örneğin Absorberr’in her oda kokusunun açıklamasında bu ilişki net biçimde verilmiştir.

  1. Diyelim ki mekan 30m2. Bu geniş bir mekandır. Absorberr’da iki çeşit geniş mekan kokusu vardır; JADE ve NEROLİ. Birlikte açıklama bölümünde ne yazılmış bakalım: 

            ** 30 m2 ve civarı alanlarda (100ml) 5 çubukla başlamanız önerilir. **

Şimdi biz, 50ml sipariş verirsek bu mekana az gelecektir. 100ml alsak bile eğer mekan kapalı bir mekan değilse, girip çıkanı çok olan, hava sirkülasyonu fazla olan bir yere koyuyorsak koku şişemizi, koku ne kadar güçlü olursa olsun yine yetmeyecektir. Mekanın çapraz köşesine bir diğer 100ml daha konulması gerekecektir.

30m2 ve üzeri bir mekana oda kokusu alacaksanız önce bir adet 100ml alıp deneyin. Koku yetersiz kalıyorsa 2. Şişeyi o zaman alın ve iki şişeyi yan yana ya da yakın mesafeye koymayın. İkinci şişe birincinin tam çaprazında olsun.

  1. Şimdi düşünün. 15 m2 bir odanız var iş yerinizde. Açıklamaları okudunuz ve uygun bir kokuda karar kıldınız, örneğin Neva olsun bu koku. 100ml lik bir şişe aldınız. Normal şartlarda odanızı sorunsuz kokutur bu Neva şişesi. Ama, eğer odanızın kapısı her daim açıksa ya da çok sık biçimde giren çıkanınız varsa, siz 15 m2 odanızı değil tüm işyerini kokutmak için bir şişe Neva aldınız demektir ki bu bir şişeden arzu ettiğiniz verimi almak mümkün olmayacaktır.

 

15m2 gibi orta karar bir büyüklük bile olsa, eğer durum yukarıdaki gibiyse, odanız için seçeceğiniz kokunun geniş mekanlar için tasarlanmış olmasına dikkat edin ya da bir 100ml yerine 2 adet 50ml lik alın. Böylece 5 koku çubuğu yerine  2 şişede 4erden 8 çubuk kullanıyor olacaksınız. Bunları da çapraz yerleştirin.

 

Koku çubuğu sayısının önemi:

 

Şişe içinde ne kadar çok koku çubuğu varsa koku salınım gücü de doğru orantılı olarak artacaktır. Koku çubuğunun sayısını düşük tutarsak daha az koku yayılacaktır. Bu kısım biraz size kalıyor. Bir yandan ne  kadar koku yoğunluğundan hoşlandığınıza, bir yandan da kokunun kendi gücüne göre ayarlamayı yapacaksınız. Biz yalnızca kaç çubukla başlamanız gerektiği önerisinde bulunabiliriz. Önerilen çubuk sayısının yaydığı koku size uymayabilir. Sayıyı istediğiniz kadar arttırıp azaltabilirsiniz.

Bu işlemi yaparken şu gerçeği de unutmayınız:

Koku çubuğunun sayısı arttıkça kokunuzun dayanma süresi azalır.

Bir de tersine bir örnek verelim: JADE aldınız 50 ml ve minik tuvaletinize 2 çubuk takarak koydunuz. 4 çubukla normal olarak bir ay dayanacak olan JADE, bu şekilde iki aya yakın dayanır.

 

Mekanda kalış süreniz ve oda kokusu:

Mekana ilk girişte kokuyu çok net algıladığınız halde zaman geçtikçe odanızın hiç kokmadığını söylemeye başlarsınız. Bu son derece normaldir. Koku alma mekanizmamız bir süre sonra ortamdaki kokuya doyar ve algılamaz olur. Mekandan çıkıp tekrar girdiğinizde koku hafızası resetlendiğinden odanızın mis kokusunu yeniden algılarsınız.

 Aynen kullandığınız parfüm gibi. Sürerken yoğun biçimde aldığınız koku kısa süre sonra sizin tarafınızdan hiç duyulmaz ama kokunuzun hoşluğu konusunda etraftan övgüler almaya devam edebilirsiniz. Koku halen üzerinizdedir ama siz duymazsınız.

 

İnternetten kokuyu nasıl seçeceğiz?

Absorberr’daki herbaryum oda kokuları piyasada sıkça görülen kokular gibi olsaydı işiniz nispeten kolay olurdu. Ne var ki Absorberr, Okyanusların Mavi Rüyası, Sabunun Beyaz Hali, Sandaldaki Ağaç gibi kokular üretmediğinden işiniz biraz zorlaşıyor.

Sipariş için seçeceğiniz iki yol var:

  • Orta Riskli yol: Blogdaki koku çarkları sayfalarını okuyup sizin tarzınız olan koku gruplarını saptayacaksınız önce.

(https://absorberr.com/index.php?route=blog/article&article_id=19  ve  https://absorberr.com/index.php?route=blog/article&article_id=21 )

Oda kokularının içerik bilgilerinden hareketle hangi kokuların size hitap edebileceğini görüp  siparişinizi buna göre vereceksiniz. Elbette mekan büyüklüğünüze de uygun olmalı koku.

  • Riski en aza indiren yol: “İnternetten sipariş vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı” video postunu izlerseniz tüm kokuların tester’larının sizi beklediğini göreceksiniz. Tester seti siteye maliyetinin altında konuldu. Siz zaten kokunuzu doğru seçebilmek adına bir para harcamayı göze alıyorsunuz bu seti alırken. Biz de taşın altına elimizi koymalıydık.

Bu set ile sitede gördüğünüz tüm kokuların nasıl koktuğunu biliyor olacaksınız… Geriye kullanacağınız mekana olan uygunluklarına bakmak kalacak.

Bir kokuyu çok beğendiniz; kokunun açıklamalarında küçük ve orta ölçekli mekanlara uygundur yazıyor. Siz ise 35m2 salonunuzda kullanmak istiyorsunuz. Önerimiz 2 adet 50 ml almanız ve salonunuzun iki karşıt köşesine yerleştirmenizdir. 100ml bile olsa tek şişeyi bu şartlarda unutun.

Üçüncü bir 50ml bile gerekebilir eğer salonunuzun kapısı sıkça açık kalıyorsa.

  • RİSKİ DAHA DA İNDİRMENİN YOLU: Tester setini alıp, kokularınızı seçtikten sonra  0552 / 338 8268 numaradan ister whatsapp üzerinden, ister direkt telefonla Absorberr danışma hattına bağlanarak seçimleriniz hakkında görüşlerini alırsanız internetten koku almanın riskini neredeyse tamamen yok etmiş olursunuz. Haftasonları dahil hergün arayabilir ya da  mesaj atabilirsiniz. Anormal bir durum olmadığı sürece size olabildiğince hızlı döneriz.

Bir blog yazımızın daha sonuna geldik. Umarım internetten (özellikle Absorberr’dan) oda kokusu seçmek hiç bu kadar kolay olmamıştı dedirtebiliriz size.

Bir sonraki blog yazımızın konusu bambaşka olacak. İnternetten alışveriş yapmanın size verdiği gücün üzerinde duracağız. Neredeyse internetteki tüm satıcı firmaların sizden köşe bucak sakladığı CAYMA HAKKI olacak konumuz. Bilerek ya da bilmeyerek demiyeceğim; son derece bilinçli bir biçimde sizi bu hakkınızı kullanamamanız, CAYMA HAKKINIZDAN CAYMANIZ için ellerinden geleni yapıyorlar. Küçücük bir örnek vereyim. Ambalajı açılmış, yeniden satılırlığı zora sokulmuş bile olsa ürünü bal gibi geri almak zorundadırlar. Yasa burada bir küçük dip not koymuş, onu da anlatacağım gelecek blog yazımızda.

Şimdilik şunu çok net biliniz lütfen:

ABSORBERR’dan internet üzerinden satın aldığınız her ürünü CAYMA HAKKInız gereği dilediğinizde hiçbir neden göstermeden bile iade etme hakkına sahipsiniz. Biz elbette iade etmek istediğiniz üründe sizi neden memnun edemediğimizi öğrenmek isteriz. Bildirirseniz seviniriz. Hatalarımızı gidermek için uğraşırız en azından.

 

Kalın sağlıcakla ve sevgiyle,

 

LEVENT